Müstahsil İşlemleri, Süt Ödemeleri, Listeler ve Bakiyeler

 

Quark Ticari Muhasebe programında Müstahsil makbuzu kesebilir, aylık süt girişi yapabilir, Ziraat Bankasına süt ödemlerini dosyasını otomatik hazırlayabilir, Örgüt-Süt bazında rapor alabilir, bağkur cetvelini ve vergi dairesi cetveli gibi birçok raporu hazırlayabilirsiniz.

 

Müstahsil işlemleri için öncelikle cari kart kaydında toplayıcıları ve süt üreticilerini kayıt etmeniz gerekmektedir.

 

Cari kayıt işlemi için Ana menüde bulanan "Cari İşlemler" butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen formda üst kısımda bulunan "Kayıt Ekle" butonuna tıklayarak cari kart kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.

 

Cari kayıt işleminde ilk olarak toplayıcıları kayıt etmeniz gerekmektedir. Cari Kartında bilgileri girdikten sonra "Kayıt Türü" alanında toplayıcı olarak belirtmeniz gerekmektedir.

 

 

Toplayıcıları kayıtlarını tamamladıktan sonra tekrar cari kart kaydında üreticileri tanımlamanız gerekmektedir. Süt üreticileri için cari kartında "Kayıt Türü" alanında üretici olarak belirtmeniz gerekmektedir. Kayıt türü alanında üretici secimi yaptıktan sonra toplayıcı secimi açılacaktır. Üreticiden sütü alan toplayıcıyı bu alandan seçebilirsiniz.

 

 

Cari kayıtlarını tamamladıktan sonra müstahsil işlemlerinde ve aylık süt girişlerinde otomatik olarak kullanılacak süt stokunu belirlemeniz gerekmektedir.

 

Bu işlem için öncelikle ana menüde bulunan "Stok İşlemleri" butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen formda üst kısımda bulunan "Kayıt Ekle" butonuna tıklayarak stok kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.

 

Stok kartında süt stokuna ait stok bilgilerini ve fiyatını girerek stok kaydını tamamlayınız. Stok kaydını tamamladıktan sonra ana menüde bulunan "Ayarlar" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen formda "Müstahsil İşlemleri" bölümüne tıklayarak Süt Stok seçimini yapabilirsiniz. Ayrıca bu ekranda kar payı, sigortasız birim fiyat, kesinti oranları, işletme bilgileri ve yazdırma ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Bu işlemleri tamamladığında müstahsil makbuzu ve süt ödemeleri için program hazır hale gelecektir. Ana menüde bulunan "Müstahsil İşlemleri" butonuna tıklayarak müstahsil modülüne geçebilirsiniz.

 

 

Müstahsil Listesi formunda sol tarafta cari kartında belirtmiş olduğunuz toplayıcıları gelecektir. Bu toplayıcılardan bir tanesi seçtiğinizde toplayıcıya bağlı olan üreticiler listelenecektir.

 

Bu ekranda kayıt ekle butonundan yeni bir üretici tanımlayabilir veya tanımlı olan üreticiyi silebilirsiniz. Ayrıca sol tarafta bulunan menüden üreticilere Alınan ve Satılan Mal Faturası, Satılan Mal Fişi, Borç Devirlerini, Ödeme ve tahsilatlarınızı girebilirsiniz.

 

Aylık Süt Girişleri

 

Müstahsil listesinde üst kısımda bulunan "Aylık süt girişi" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen formda ilgili ayı seçerek alt kısımda bulunan "Süt Giriş Formu" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen formda toplayıcıya bağlı üreticiler gelecektir. Üreticilerin bulunduğu listede süt miktarını girerek, üst kısımda bulunan "Düzenlemeleri Veri Tabanına İşle" butonuna tıkayıp, aylık süt girişlerini yapabilirsiniz.

 

Müstahsil Makbuzu Hazırlama

 

Aylık süt girişlerini tamamladıktan sonra Müstahsil işlemleri formunda üst kısımda bulunan "Müstahsil Makbuzu Hazırla" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen ekranda ilgili ayı seçerek ileri butonuna tıklayarak Toplayıcı Seçimi ekranına geçiniz. Toplayıcı Secimi ekranında ilgili toplayıcıyı seçerek, Onay Formu ekranına geçiniz. Onay formundaki bilgileri kontrol ederek "Müstahsil Makbuzu Kes" seçeneğini işaretleyip, tamamla butonuna tıklayarak müstahsil makbuzu hazırlama işlemini tamamlamış olacaksınız.

 

Oluşturmuş olduğunuz müstahsil makbuzlarına Müstahsil listesi formunda üst kısımda bulunan "Müstahsil Makbuzu Listesi" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Müstahsil Makbuzu Listesinde ilgili toplayıcıya ait kesilen müstahsil makbuzları listelenecektir. Dilerseniz üst kısımda bulunan "Listeyi Düzenle" butonundan makbuzları üzerinde değişlik yapabilir, makbuzları yazdırabilir veya silebilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Süt Ödemeleri

 

Süt girişlerini ve müstahsil makbuzlarını düzenledikten sonra ziraat bankası ödemeleri için ana menüde üst kısımda bulunan "Müstahsil İşlemleri", "Raporlar" butonuna tıklayınız.