Alınan/Verilen Senet Kayıt İşlemleri ve Senet Listesi

 

Quark Ticari Muhasebe otomasyonunda Alınan ve Verilen senetlerinizi kayıt edebilir, kayıt etmiş olduğunuz senetleri cirolayabilir, iade alabilir tahsil edebilir, bankadan veya kasadan ödeyebilirsiniz.

 

Senet Kayıt işlemi için ana menüde bulunan "Senet işlemleri" butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen formda üst kısımda bulunan Alınan Veya Verilen senet butonuna tıklayarak senet kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.

 

 

Senet Kayıt işleminde ilgili cariyi seçebilir, kefil bilgilerini girebilir, senet vadesini ve tutarını girebilirsiniz. Ayrıca kayıt etmiş olduğunuz senetin cari bakiyesine etki etmesini istemiyorsanız "Cari Karta işle" alanından hayır seçeneğini seçebilirsiniz.

 

Senet Durumları

 

Quark Muhasebe programında kayıt emiş olduğunuz bir seneti cirolayabilir, kasadan veya bankadan tahsil edebilir, iade alabilir ve ödeyebilirsiniz.

 

Bu işlem için senet listesinde üst kısımda bulunan "Senet Durumu" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen formda senetin yeni durumunu seçip ilgili alanlara veri girişi yaptıktan sonra (Ciro ise cari secimi, tahsil ediyorsanız kasa veya banka secimi vb.) kayıt edebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra senetin durumu bu ekranda seçmiş olduğunuz duruma geçecektir.

 

Senet Listesi

 

Ana menüde bulunan "Senet İşlemleri" butonuna tıklayınız. Kaşınıza gelen formda kayıt etmiş olduğunuz senetleri listeyebilir, yazdırabilir veya bu listeyi excele aktarabilirsiniz. Ayrıca senet durumlarına, vadesine veya kayıt tarihine göre rapor alabilirsiniz.