Alınan/Verilen Çek Kayıt İşlemleri ve Çek Listesi

 

Quark Ticari Muhasebe otomasyonunda Alınan ve Verilen çeklerinizi kayıt edebilir, kayıt etmiş olduğunuz çekleri cirolayabilir, iade alabilir tahsil edebilir, bankadan veya kasadan ödeyebilirsiniz.

 

Çek Kayıt işlemi için ana menüde bulunan "Çek işlemleri" butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen formda üst kısımda bulunan, Alınan Veya Verilen çek butonuna tıklayarak çek kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.

 

 

Çek Kayıt İşleminde ilgili cariyi seçebilir, bank bilgilerini girebilir, çekin vadesini ve tutarını girebilirsiniz. Ayrıca kayıt etmiş olduğunuz çekin cari bakiyesine etki etmesini istemiyorsanız "Cari Karta işle" alanından hayır seçeneğini seçebilirsiniz.

 

Çek Durumları

 

Quark Muhasebe programında kayıt emiş olduğunuz bir çeki cirolayabilir, kasadan veya bankadan tahsil edebilir, iade alabilir ve ödeyebilirsiniz.

 

Bu işlem için çek listesinde üst kısımda bulunan "Çek Durumu" butonuna tıklayınız.

 

 

Karşınıza gelen formda çekin yeni durumunu seçip ilgili alanlara veri girişi yaptıktan sonra (Ciro ise cari secimi, tahsil ediyorsanız kasa veya banka secimi vb.) kayıt edebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra çekin durumu bu ekranda seçmiş olduğunuz duruma geçecektir.

 

Çek Listesi

 

Ana menüde bulunan "Çek İşlemleri" butonuna tıklayınız. Kaşınıza gelen formda kayıt etmiş olduğunuz çekleri listeyebilir, yazdırabilir veya bu listeyi excele aktarabilirsiniz. Ayrıca çek durumlarına vadesine veya kayıt tarihine göre rapor alabilirsiniz.