Basit Üretim İşlemleri, Reçete Tanımları ve Üretim Aşamaları

 

Quark Ticari Muhasebe programında Basit üretim reçetelerinizi oluşturabilir, tek ve çoklu üretim yapabilirsiniz.

 

Bir üretim için öncelikle reçete kaydı yapmanız gerekmektedir. Ana Menüde üst kısımda bulunan basit üretim alanına gelip reçete listesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen formda üst bölümde bulunan "Kayıt Ekle" butonuna tıklayarak reçete tanımını yapabilirsiniz.

 

 

Reçete tanımında Üretim Türü alanında Üretim Sonucunda oluşacak stok, üretim sonucunda parçalanacak stok veya Çoklu üretim seçeneklerini seçebilirsiniz. Program reçeteyi üretime aldığınızda bu seçeneklere göre üretim kaydını oluşturacaktır. Ayrıca reçete tanımında Birim Fiyat Türü seçebilirsiniz.

 

Stok bilgileri bölümünde ise üretim sonucunda oluşturulacak veya parçalanacak nihai ürünü seçip alt kısımda bulunan tabloda ise yarı mamul stokları seçerek reçete kaydını tamamlayabilirsiniz.

 

Üretim İşlemleri

 

Üretim Reçetelerini oluşturduktan sonra ana menüde bulunan "Basit Üretim" butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen formda yapmak istediğiniz üretim türüne göre "Çoklu üretim" veya "Reçeteli Üretim" butonuna tıklayarak üretim ekranına geçebilirsiniz.

 

 

Üretim ekranında bilgiler seçmiş olduğunuz reçetenden aktarılacaktır. İsterseniz bu ekranda reçetedeki bilgilerinide değiştirebilirsiniz. Sağ tarafta bu üretimde kullanılacak yarı mamullerin listesi bulunmaktadır. Bu bölümden temel miktar, üretim çarpanı, fire miktarı ve birim fiyatı değiştirebilirsiniz. Ayrıca üretim formunda üretim maliyetine kdv ekleyebilir, bu üretimden oluşacak stokun miktarını girebilir ve üretim durumunu (Üretim Aşamasında, Üretim Tamamlandı ve Üretim İptal Edildi) değiştirebilirsiniz.

 

Çoklu üretimde ise birden fazla ana ürün belirleyebilir ve üretim kaydını oluşturabilirsiniz.

 

Üretim Listesi

 

Ana Menüde bulunan "Basit Üretim" butonuna tıklayarak üretim listesi formuna ulaşabilirsiniz. Üretim listesinde üretimi devam eden, biten ve iptal edilen üretimleri görebilir, üretim fişi yazdırabilir ve bu raporu excele aktarabilirsiniz.