Alış, Satış ve İade Faturaları Kayıt, Raporlar ve Analizler

 

Quark Ticari Muhasebe Otomasyonu programında Alış, Satış, Alış İade, Satış İade, Hizmet Faturası kesebilirsiniz. Ana Menüden Fatura işlemleri butonuna tıkladıktan sonra acılan sayfada sol bölümde bulunan fatura türlerine tıklayabilirsiniz.

 

Fatura Kayıt ekranda ilk olarak cari secimi gelecektir. İlgili cariyi seçtikten sonra "kayıt seç " butonuna tıklayarak fatura ekranında geçebilirsiniz.

 

 

Fatura kaydında üst bölümden stok ve hizmet ekleyebilir, satır bazında veya fatura bazında ıskonto, kdv, ötv uygulayabilirsiniz. Ayrıca fatura kaydında tevkifat oranlarını belirleyebilir ve kapalı fatura özelliğini kullanarak faturayı (Nakit, Banka)kapatabilirsiniz.

 

Fatura Listesi

 

Kaydetmiş olduğunuz faturaların listesini ana menüden fatura işlemleri butonuna tıklayarak alabilirsiniz.

 

 

Ayrıca bu bölümde Fatura, Fatura Listesi, Fatura Listesi Ayrıntılı raporlarını yazdırabilir, fatura içeriğini açmadan alt kısımda bulunan tablodan seçili faturanın hareketlerini de görebilir ve bu rapor excele aktarabilirsiniz.

 

Analizler

 

Quark Muhasebe programında Fatura kar/zarar, kdv analizi ve Fatura stok raporu alabilirsiniz.

 

Fatura Kar/Zarar raporu için ana menüde, üst kısımda bulanan "Fatura & Fiş" bölümünde Fatura&Fiş Analizine tıklıyoruz.

 

 

Karşınıza gelen ekranda belirli bir tarih aralığında, belirli bir özel kod tanımladığınız faturaları, tek bir cariye ait veya tüm carilere ait kar/zarar raporu alabilirsiniz. Ayrıca sorgulama işlemini yaptıktan sonra karşınıza gelen listede, fatura bazında veya hareket bazında kar/zararları görebilirsiniz.

 

Program kar/zarar durumunu ve tutarları sorgulama panelinde seçmiş olduğunuz "Birim fiyat" seçeneğine göre hesaplamaktadır.

 

Kdv Analizi için ise ana menüde, üst kısımda bulanan "Fatura & Fiş" bölümünde Kdv Analizine tıklıyoruz.

 

 

Karşımıza gelen listede sol tarafta ay bazında Alınan veya Ödenen kdv tutarlarını, sağ tarafta ise alış ve satış faturalarını görebilirsiniz. Ayrıca bu raporda Genel Muhasebeniz ile herhangi bir uyuşmazlık durumunda üst kısımdan devir kdv girişi yapabilirsiniz.

 

Fatura - Stok Raporu

 

Fatura - Stok Raporu için ana menüde, üst kısımda bulanan "Fatura & Fiş" bölümünde "Fatura Raporları", Fatura - Stok Raporuna tıklıyoruz.